Opowieści Smakosza o Przyprawach i Ziołach

O autorze

Nazywam się Aleksander K. Smakosz i jestem magistrem farmacji (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu; tytuł pracy magisterskiej: Substancje czynne z Reynoutria sachalinensis w leczeniu i prewencji chorób periodontologicznych). Obecnie jestem doktorantem na Katedrze Biologii i Botaniki Farmaceutycznej ((Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Do moich zainteresowań należą kulinaria i ich historia (nazwisko zobowiązuje…), botanika ekonomiczna, fitochemia, etnofarmakologia historyczna, etnobotanika, farmakognozja surowców aromatycznych (głównie przypraw) oraz fitoterapia. Badam i analizuję dawne zapiski farmaceutyczne dotyczących zapomnianych postaci leku. Uwielbiam gotować, oraz poszukiwać starych przepisów kulinarnych, zwłaszcza kuchni hinduskiej, włoskiej oraz meksykańskiej.

Aktualnie pracuję nad książką Historia Naturalna Przypraw (premiera: IV kwartał 2021).

Jestem redaktorem naczelnym i wydawcą czasopisma Pharmacopola.

18 V 2019 r. byłem prelegentem podczas Nocy w Muzeum Farmacji we Wrocławiu, gdzie wygłosiłem wykład pt. Eliksiry życia w dawnym lecznictwie.

Na zaproszenie Instytutu Zielarstwa Polskiego, 16 VIII 2020 r. byłem prelegentem podczas „Letniego Uniwersytetu Zdrowia” w Katowicach, gdzie wygłosiłem wykład pt. Przetwory z owoców i ziół — receptury.

Jestem autorem 30 wystąpień na konferencjach naukowych ogólnopolskich i międzynarodowych. Opublikowałem także 10 artykułów w recenzowanych monografiach naukowych i czasopismach naukowych. Jestem współautorem książki Arachidoxis Magica i inne traktaty opublikowanej przez Bartłomieja Byczkiewicza z bloga manuał zielarski. Opisywałem tam receptury na konfitury i dżemy autorstwa sławnego Nostradamusa. Napisałem również rozdział do książki z Serii Lek Roślinny (Wydawnictwo Arboretum); tytuł rozdziału: Wykorzystanie surowców leczniczych z rodzaju Piper L. na ziemiach polskich od XVII do XIX w. oraz do książki Historia Diety (Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu); tytuł rozdziału: Pieprz długi — botanika i historia naturalna. Biorę udział w projekcie invisibledrum jako konsultant z zakresu etnobotaniki i historii ziołolecznictwa. Byłem redaktorem w dziale zdrowie na portalu zmalowane.pl. Poza tym publikowałem między innymi w czasopiśmie Miodownik, Ekonatura, Farmacja Polska, oraz na Portalu Imperium Romanum (1, 2). Lista wszystkich publikacji

Byłem organizatorem i prowadzącym trzyczęściowego webinarium „Etnofarmakologia w służbie Farmacji” (18.11.2020, 08.12.2020, 22.12.2020). Wśród tematów, które poruszyłem podczas tych wydarzeń można zaliczyć:

  • Farmakopealne eliksiry życia
  • Etnofarmakologia unguentum lamiarum
  • Historia pomaderu – od formulacji farmaceutycznej do ozdoby świątecznej
  • Historia piernika jako postaci leku

Zbieram stare szkło apteczne oraz lubię fotografować rośliny.

Kontakt: aleksander.smakosz@pharmacopola.pl

Mój blog został wyróżniony w trzeciej Edycji konkursu BLOGS from the HEART 2020 w kategorii Blogi Kulinarne oraz Pasje i Praca. W obu kategoriach uzyskałem II miejsce.

error: Niniejsza zawartość jest chroniona prawem autorskim i należy do Aleksandra K. Smakosza. W przypadku chęci wykorzystania treści zapraszam do kontaktu z autorem: drgulosus@gmail.com