Loading...

O autorze

Nazywam się Aleksander K. Smakosz i jestem magistrem farmacji (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu; tytuł pracy magisterskiej: Substancje czynne z Reynoutria sachalinensis w leczeniu i prewencji chorób periodontologicznych). Obecnie jestem doktorantem na Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Do moich zainteresowań należą kulinaria i ich historia (nazwisko zobowiązuje…), botanika ekonomiczna, fitochemia, etnofarmakologia historyczna, etnobotanika, farmakognozja surowców aromatycznych (głównie przypraw) oraz fitoterapia. Badam i analizuję dawne zapiski farmaceutyczne dotyczących zapomnianych postaci leku. Uwielbiam gotować, oraz poszukiwać starych przepisów kulinarnych, zwłaszcza kuchni hinduskiej, włoskiej oraz meksykańskiej.

Aktualnie pracuję nad książką Historia naturalna przypraw (premiera: II kwartał 2022). Jest już dostępna w przedsprzedaży tutaj.

W trakcie składu jest również książka pod moją współredakcją: Współczesne problemy etyczne zawodowej farmaceuty (Wydawca: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu).

Prowadzę wydawnictwo Pharmacopola. W jego ramach wydaję czasopisma branżowe i naukowe: Pharmacopola i ELIXIR. Jestem także ich redaktorem naczelnym. Wydaję również, redaguje i projektuję książki naukowe i popularnonaukowe. Prowadzę ciągły nabór do monografii wieloautorskich (seria Acta Uroborosa).

Od 2021 współpracuję z firmą HERBINESS jako chemik związków aromatycznych. Do moich obowiązków należy przygotowywanie kart charakterystyki olejków eterycznych i ich mieszanin, przygotowywanie certyfikatów zgodności z IFRA, kart alergenów, pisanie artykułów na temat fitochemii i etnofarmakologii surowców aromatycznych, zgłaszanie mieszanin do Poison Centres (Europejska Agencja Chemikaliów), przygotowywanie dokumentacji do oceny bezpieczeństwa kosmetyków i konsultacja merytoryczna.

W 2021 r. podjąłem współpracę z Muzeum Bursztynu w Gdańsku. W ramach projektu wykonałem na wystawę pomader według przepisu Nostradamusa, ekstrakt/perfumy oparte o składniki tego środka, a także pigułki z bursztynu według receptury z XVIII w.

18 V 2019 r. byłem prelegentem podczas Nocy w Muzeum Farmacji we Wrocławiu, gdzie wygłosiłem wykład pt. Eliksiry życia w dawnym lecznictwie. Na zaproszenie Instytutu Zielarstwa Polskiego, 16 VIII 2020 r. byłem prelegentem podczas „Letniego Uniwersytetu Zdrowia” w Katowicach, gdzie wygłosiłem wykład pt. Przetwory z owoców i ziół

Jestem autorem ponad 30 wystąpień na konferencjach naukowych ogólnopolskich i międzynarodowych. Opublikowałem także wiele rozdziałów i artykułów w recenzowanych monografiach naukowych i czasopismach naukowych. Jestem współautorem książki Arachidoxis Magica i inne traktaty. Opisywałem tam receptury na konfitury i dżemy autorstwa sławnego Nostradamusa. Wraz z dr Mateuszem Dąsal i mgr farm. Wiktorią Kurzyną napisaliśmy w 2021 r. książkę Róg jednorożca jako surowiec leczniczy: historia—etnozoologia—preparaty (Wrocław: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu) (obecnie prowadzone są pracę nad drugim wydaniem). Napisałem również między innymi rozdział do książki z Serii Lek Roślinny (Wydawnictwo Arboretum); tytuł rozdziału: Wykorzystanie surowców leczniczych z rodzaju Piper L. na ziemiach polskich od XVII do XIX w. oraz do książki Elementy orientalne w diecie Europejczyków (seria Historia diety) (Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu); tytuł rozdziału: Pieprz długi — botanika i historia naturalna. Byłem redaktorem naukowym książki „Epidemie — od historycznych postaci leku po COVID-19[strona publikacji] oraz książki „Historia medycyny i farmacji: szkice i eseje” [strona publikacji]. Biorę udział w projekcie invisibledrum jako konsultant z zakresu etnobotaniki i historii ziołolecznictwa. Byłem redaktorem w dziale zdrowie na portalu zmalowane.pl. Poza tym publikowałem między innymi w czasopismach: Miodownik, Ekonatura, Farmacja Polska, Antioxidants, Pharmacognosy Reviews, Toxins, Pharmacopola oraz na Portalu Imperium Romanum (1, 2). W ramach mojego wydawnictwa Pharmacopola prowadzę social media, redaguję wszystkie nadesłane artykuły, rozdziały i książki, opracowuję je graficznie (programy Affinity, Inkscape), przygotowuję do druku i projektuję okładki. Lista wszystkich publikacji

Od 2021 prowadzę serię live’ów na Instagramie pt. Historia epidemii. Podczas tych webinariów z gośćmi (naukowcy, historycy, etnolodzy, farmaceuci) dyskutuję na temat historycznych metod leczenia i prewencji chorób epidemicznych i zakaźnych.

Byłem organizatorem i prowadzącym trzyczęściowego webinarium „Etnofarmakologia w służbie Farmacji” (18.11.2020, 08.12.2020, 22.12.2020). Wśród tematów, które poruszyłem podczas tych wydarzeń można zaliczyć:

  • Farmakopealne eliksiry życia
  • Etnofarmakologia unguentum lamiarum
  • Historia pomaderu — od formulacji farmaceutycznej do ozdoby świątecznej
  • Historia piernika jako postaci leku

Zbieram stare szkło apteczne oraz lubię fotografować rośliny.

Kontakt: aleksander.smakosz@pharmacopola.pl

Mój blog został wyróżniony w trzeciej Edycji konkursu BLOGS from the HEART 2020 w kategorii Blogi Kulinarne oraz Pasje i Praca. W obu kategoriach uzyskałem II miejsce.

error: Niniejsza zawartość jest chroniona prawem autorskim i należy do Aleksandra K. Smakosza. W przypadku chęci wykorzystania treści zapraszam do kontaktu z autorem: drgulosus@gmail.com