Loading...

O autorze

Nazywam się Aleksander K. Smakosz i jestem magistrem farmacji (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu; tytuł pracy magisterskiej: Substancje czynne z Reynoutria sachalinensis w leczeniu i prewencji chorób periodontologicznych). Obecnie jestem doktorantem w Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Do moich zainteresowań należą kulinaria i ich historia (nazwisko zobowiązuje…), botanika ekonomiczna, fitochemia, etnofarmakologia historyczna, etnobotanika, farmakognozja surowców aromatycznych (głównie przypraw) oraz fitoterapia. Badam i analizuję dawne zapiski farmaceutyczne dotyczących zapomnianych postaci leku. Uwielbiam gotować, oraz poszukiwać starych przepisów kulinarnych, zwłaszcza kuchni hinduskiej, włoskiej oraz meksykańskiej.

Lista wszystkich wykładów

Moja działalność publicystyczna (książki, m.in. Historia naturalna przypraw; Człowiek jako lek i obiekt badań; Etnofarmakologia rogu jednorożca, etc.) oraz działalność popularyzatorska w internecie została doceniona przez kapitułę konkursu „Popularyzator Nauki” (PAP, Ministerstwo Edukacji i Nauki). W związku z powyższym, zostałem 8 XII 2023, w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, uhonorowany wyróżnieniem w powyższym konkursie.

Prowadzę wydawnictwo Pharmacopola. W jego ramach wydaję czasopisma branżowe i naukowe: Pharmacopola i ELIXIR. Jestem także ich redaktorem naczelnym. Wydaję również, redaguje i projektuję książki naukowe i popularnonaukowe. Wszystkie moje książki można zamówić na stronie www.pharmacopola.pl Prowadzę ciągły nabór do monografii wieloautorskich (seria Acta Uroborosa).

Projekt Pharmacopola został doceniony przez kapitułę konkursu „Młode Talenty” (organizator: Dolnośląski Klub Kapitału) (2024) i zostałem nominowany to tytułowej nagrody „za wybitny sukces w działalności przedsiębiorczej”.

Jestem wykładowcą na studiach podyplomowych Aromaterapia (Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego) oraz Olejki eteryczne – technologie wytwarzania i praktyczne zastosowanie z Aromaterapią (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi). Prowadzone przedmioty:

  • Fitochemia olejków eterycznych
  • Toksykologia olejków eterycznych
  • Olejki eteryczne w dawnej i współczesnej farmacji
  • Etyka w aromaterapii

W ich ramach omawiam także tematy związane z prawem dot. olejków eterycznych, botaniką roślin aromatycznych, wykorzystaniem olejków eterycznych do produkcji żywności, etc.

Od 2021 współpracuję z firmą HERBINESS jako chemik związków aromatycznych. Do moich obowiązków należy przygotowywanie kart charakterystyki olejków eterycznych i ich mieszanin, przygotowywanie certyfikatów zgodności z IFRA, kart alergenów, pisanie artykułów na temat fitochemii i etnofarmakologii surowców aromatycznych, zgłaszanie mieszanin do Poison Centres (Europejska Agencja Chemikaliów), przygotowywanie dokumentacji do oceny bezpieczeństwa kosmetyków i konsultacja merytoryczna.

W 2021 r. podjąłem współpracę z Muzeum Bursztynu w Gdańsku. W ramach projektu wykonałem na wystawę pomader według przepisu Nostradamusa, ekstrakt/perfumy oparte o składniki tego środka, a także pigułki z bursztynu według receptury z XVIII w.

W 2023 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie wygłosiłem trzy wykłady towarzyszące wystawie Rośliny i ludzie. Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej:

  • Zielniki i herbarze (hortus siccus) okiem farmaceuty: historia, znaczenie dla nauki, technika wykonywania. Warszawa, 12 IX 2023, https://www.facebook.com/events/1479983732794918/
  • Nie tylko eliksiry, pierniki i konfitury: zapominanie produkty z dawnych aptek. Warszawa, 11 IX 2023, https://www.facebook.com/events/315217067725366/
  • Nie tylko kmin i pieprz czarny: krótka historia przypraw na ziemiach polskich.

18 V 2019 r. byłem prelegentem podczas Nocy w Muzeum Farmacji we Wrocławiu, gdzie wygłosiłem wykład pt. Eliksiry życia w dawnym lecznictwie. Na zaproszenie Instytutu Zielarstwa Polskiego, 16 VIII 2020 r. byłem prelegentem podczas „Letniego Uniwersytetu Zdrowia” w Katowicach, gdzie wygłosiłem wykład pt. Przetwory z owoców i ziół. Lista wszystkich wykładów na zaproszenie: LINK

Jestem autorem ponad 30 wystąpień na konferencjach naukowych ogólnopolskich i międzynarodowych. Opublikowałem także wiele rozdziałów i artykułów w recenzowanych monografiach naukowych i czasopismach naukowych. Jestem współautorem książki Arachidoxis Magica i inne traktaty. Opisywałem tam receptury na konfitury i dżemy autorstwa sławnego Nostradamusa. Wraz z dr Mateuszem Dąsal i mgr farm. Wiktorią Kurzyną napisaliśmy w 2021 r. książkę Róg jednorożca jako surowiec leczniczy: historia—etnozoologia—preparaty (Wrocław: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu) (obecnie prowadzone są pracę nad drugim wydaniem). Napisałem również między innymi rozdział do książki z Serii Lek Roślinny (Wydawnictwo Arboretum); tytuł rozdziału: Wykorzystanie surowców leczniczych z rodzaju Piper L. na ziemiach polskich od XVII do XIX w. oraz do książki Elementy orientalne w diecie Europejczyków (seria Historia diety) (Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu); tytuł rozdziału: Pieprz długi — botanika i historia naturalna.

Biorę udział w projekcie invisibledrum jako konsultant z zakresu etnobotaniki i historii ziołolecznictwa. Byłem redaktorem w dziale zdrowie na portalu zmalowane.pl. Poza tym publikowałem między innymi w czasopismach: Miodownik, Ekonatura, Farmacja Polska, Antioxidants, Pharmacognosy Reviews, Toxins, Pharmacopola oraz na Portalu Imperium Romanum (1, 2). W ramach mojego wydawnictwa Pharmacopola prowadzę social media, redaguję wszystkie nadesłane artykuły, rozdziały i książki, opracowuję je graficznie (programy Affinity, Inkscape), przygotowuję do druku i projektuję okładki. Lista wszystkich publikacji

Od 2021 prowadzę serię live’ów na Instagramie pt. Historia epidemii. Podczas tych webinariów z gośćmi (naukowcy, historycy, etnolodzy, farmaceuci) dyskutuję na temat historycznych metod leczenia i prewencji chorób epidemicznych i zakaźnych.

Byłem organizatorem i prowadzącym trzyczęściowego webinarium „Etnofarmakologia w służbie Farmacji” (18.11.2020, 08.12.2020, 22.12.2020). Wśród tematów, które poruszyłem podczas tych wydarzeń można zaliczyć:

  • Farmakopealne eliksiry życia
  • Etnofarmakologia unguentum lamiarum
  • Historia pomaderu — od formulacji farmaceutycznej do ozdoby świątecznej
  • Historia piernika jako postaci leku

Zbieram stare szkło apteczne oraz lubię fotografować rośliny.

Kontakt: aleksander.smakosz@pharmacopola.pl

Mój blog został wyróżniony w trzeciej Edycji konkursu BLOGS from the HEART 2020 w kategorii Blogi Kulinarne oraz Pasje i Praca. W obu kategoriach uzyskałem II miejsce.

error: Niniejsza zawartość jest chroniona prawem autorskim i należy do Aleksandra K. Smakosza. W przypadku chęci wykorzystania treści zapraszam do kontaktu z autorem: drgulosus@gmail.com